blob: 018335fc8bdb992098e13dcb090c8c84d1ba7088 [file] [log] [blame]
// ***************************************************************************
// *
// * Copyright (C) 2015 International Business Machines
// * Corporation and others. All Rights Reserved.
// * Tool: org.unicode.cldr.icu.NewLdml2IcuConverter
// * Source File: <path>/common/main/sq.xml
// *
// ***************************************************************************
sq{
Countries{
001{"Bota"}
002{"Afrikë"}
003{"Amerika e Veriut"}
005{"Amerika e Jugut"}
009{"Oqeani"}
011{"Afrika Perëndimore"}
013{"Amerika Qendrore"}
014{"Afrika Lindore"}
015{"Afrika Veriore"}
017{"Afrika e Mesme"}
018{"Afrika Jugore"}
019{"Amerikë"}
021{"Amerika Veriore"}
029{"Karaibe"}
030{"Azia Lindore"}
034{"Azia Jugore"}
035{"Azia Juglindore"}
039{"Europa Jugore"}
053{"Australazia"}
054{"Melanezia"}
057{"Rajoni Mikronezian"}
061{"Polinezia"}
142{"Azi"}
143{"Azia Qendrore"}
145{"Azia Perëndimore"}
150{"Europë"}
151{"Europa Lindore"}
154{"Europa Veriore"}
155{"Europa Perëndimore"}
419{"Amerika Latine"}
AC{"Ishulli Asenshion"}
AD{"Andorrë"}
AE{"Emiratet e Bashkuara Arabe"}
AF{"Afganistan"}
AG{"Antigua e Barbuda"}
AI{"Anguilë"}
AL{"Shqipëri"}
AM{"Armeni"}
AO{"Angolë"}
AQ{"Antarktikë"}
AR{"Argjentinë"}
AS{"Samoa Amerikane"}
AT{"Austri"}
AU{"Australi"}
AW{"Arubë"}
AX{"Ishujt Alandë"}
AZ{"Azerbajxhan"}
BA{"Bosnjë-Hercegovinë"}
BB{"Barbados"}
BD{"Bangladesh"}
BE{"Belgjikë"}
BF{"Burkina Faso"}
BG{"Bullgari"}
BH{"Bahrein"}
BI{"Burund"}
BJ{"Benin"}
BL{"Shën Bartolemeo"}
BM{"Bermudë"}
BN{"Brunej"}
BO{"Bolivi"}
BQ{"Karaibet holandeze"}
BR{"Brazil"}
BS{"Bahamas"}
BT{"Butan"}
BV{"Ishujt Bove"}
BW{"Botsvanë"}
BY{"Bjellorusi"}
BZ{"Belizë"}
CA{"Kanada"}
CC{"Ishujt Kokos"}
CD{"Kongo-Kinshasa"}
CF{"Republika Afrikano-Qendrore"}
CG{"Kongo-Brazavilë"}
CH{"Zvicër"}
CI{"Bregu i Fildishtë"}
CK{"Ishujt Kukë"}
CL{"Kili"}
CM{"Kamerun"}
CN{"Kinë"}
CO{"Kolumbi"}
CP{"Ishulli Klipërton"}
CR{"Kosta Rikë"}
CU{"Kubë"}
CV{"Kepi i Gjelbër"}
CW{"Kuraçao"}
CX{"Ishulli i Krishtlindjes"}
CY{"Qipro"}
CZ{"Republika Çeke"}
DE{"Gjermani"}
DG{"Diego Garsia"}
DJ{"Xhibut"}
DK{"Danimarkë"}
DM{"Dominikë"}
DO{"Republika Dominikane"}
DZ{"Algjeri"}
EA{"Theuta e Melila"}
EC{"Ekuador"}
EE{"Estoni"}
EG{"Egjipt"}
EH{"Saharaja Perëndimore"}
ER{"Eritre"}
ES{"Spanjë"}
ET{"Etiopi"}
EU{"Bashkimi Europian"}
FI{"Finlandë"}
FJ{"Fixhi"}
FK{"Ishujt Folklandë"}
FM{"Mikronezi"}
FO{"Ishujt Faroe"}
FR{"Francë"}
GA{"Gabon"}
GB{"Mbretëria e Bashkuar"}
GD{"Grenadë"}
GE{"Gjeorgji"}
GF{"Guajana Franceze"}
GG{"Guernsej"}
GH{"Ganë"}
GI{"Gjibraltar"}
GL{"Grenlandë"}
GM{"Gambi"}
GN{"Guine"}
GP{"Guadalupe"}
GQ{"Guineja Ekuatoriale"}
GR{"Greqi"}
GS{"Xhorxha Jugore dhe Ishujt Senduiç të Jugut"}
GT{"Guatemalë"}
GU{"Guam"}
GW{"Guine-Bisau"}
GY{"Guajanë"}
HK{"RVAK i Hong Kongut"}
HM{"Ishulli Hërd dhe Ishujt Mekdonald"}
HN{"Honduras"}
HR{"Kroaci"}
HT{"Haiti"}
HU{"Hungari"}
IC{"Ishujt Kanarie"}
ID{"Indonezi"}
IE{"Irlandë"}
IL{"Izrael"}
IM{"Ishulli i Manit"}
IN{"Indi"}
IO{"Territori Britanik i Oqeanit Indian"}
IQ{"Irak"}
IR{"Iran"}
IS{"Islandë"}
IT{"Itali"}
JE{"Xhersej"}
JM{"Xhamajkë"}
JO{"Jordani"}
JP{"Japoni"}
KE{"Kenia"}
KG{"Kirgistan"}
KH{"Kamboxhia"}
KI{"Qiribati"}
KM{"Komore"}
KN{"Shën Kits e Nevis"}
KP{"Koreja e Veriut"}
KR{"Koreja e Jugut"}
KW{"Kuvajt"}
KY{"Ishujt Kajmanë"}
KZ{"Kazakistan"}
LA{"Laos"}
LB{"Liban"}
LC{"Shën Luçia"}
LI{"Lihtënshtajn"}
LK{"Sri Lankë"}
LR{"Liberi"}
LS{"Lesoto"}
LT{"Lituani"}
LU{"Luksemburg"}
LV{"Letoni"}
LY{"Libi"}
MA{"Marok"}
MC{"Monako"}
MD{"Moldavi"}
ME{"Mali i Zi"}
MF{"Shën Martin"}
MG{"Madagaskar"}
MH{"Ishujt Marshallë"}
MK{"Maqedoni"}
ML{"Mali"}
MM{"Mianmar (Burma)"}
MN{"Mongoli"}
MO{"RVAK i Makaos"}
MP{"Ishujt e Marianës Veriore"}
MQ{"Martinik"}
MR{"Mauritani"}
MS{"Montserat"}
MT{"Maltë"}
MU{"Mauritius"}
MV{"Maldive"}
MW{"Malavi"}
MX{"Meksikë"}
MY{"Malajzi"}
MZ{"Mozambik"}
NA{"Namibi"}
NC{"Kaledonia e Re"}
NE{"Niger"}
NF{"Ishujt Norfolkë"}
NG{"Nigeri"}
NI{"Nikaragua"}
NL{"Holandë"}
NO{"Norvegji"}
NP{"Nepal"}
NR{"Nauru"}
NU{"Niue"}
NZ{"Zelanda e Re"}
OM{"Oman"}
PA{"Panama"}
PE{"Peru"}
PF{"Polinezia Franceze"}
PG{"Papua Guineja e Re"}
PH{"Filipine"}
PK{"Pakistan"}
PL{"Poloni"}
PM{"Shën Peir dhe Mikuelon"}
PN{"Ishujt Pitkernë"}
PR{"Porto Riko"}
PS{"Territoret Palestineze"}
PT{"Portugali"}
PW{"Palau"}
PY{"Paraguai"}
QA{"Katar"}
QO{"Oqeania e Largët (Lindja e Largët)"}
RE{"Reunion"}
RO{"Rumani"}
RS{"Serbi"}
RU{"Rusi"}
RW{"Ruandë"}
SA{"Arabia Saudite"}
SB{"Ishujt Solomonë"}
SC{"Sishel"}
SD{"Sudan"}
SE{"Suedi"}
SG{"Singapor"}
SH{"Shën Helena"}
SI{"Slloveni"}
SJ{"Svalbard e Zhan Majen"}
SK{"Sllovaki"}
SL{"Siera Leone"}
SM{"San Marino"}
SN{"Senegali"}
SO{"Somali"}
SR{"Surinami"}
SS{"Sudani i Jugut"}
ST{"Sao Tome e Prinsipe"}
SV{"El Salvador"}
SX{"Shën Martin (Sint Maarten-pjesa e Mbretërisë së Holandës)"}
SY{"Siri"}
SZ{"Svazilandë"}
TA{"Tristan da Kuna"}
TC{"Ishujt Turke dhe Kaike"}
TD{"Çad"}
TF{"Territoret Australiane Franceze"}
TG{"Togo"}
TH{"Tajlandë"}
TJ{"Taxhikistan"}
TK{"Tokelau"}
TL{"Timori Lindor"}
TM{"Turkmenistan"}
TN{"Tunizi"}
TO{"Tonga"}
TR{"Turqi"}
TT{"Trinidad e Tobago"}
TV{"Tuvalu"}
TW{"Tajvan"}
TZ{"Tanzani"}
UA{"Ukrainë"}
UG{"Ugandë"}
UM{"Ishujt periferikë të SHBA-së"}
US{"Shtetet e Bashkuara të Amerikës"}
UY{"Uruguai"}
UZ{"Uzbekistan"}
VA{"Vatikan"}
VC{"Shën Vinsent dhe Grenadinet"}
VE{"Venezuelë"}
VG{"Ishujt e Virgjër Britanikë"}
VI{"Ishujt e Virgjër Amerikanë"}
VN{"Vietnam"}
VU{"Vanuatu"}
WF{"Uollis e Futina"}
WS{"Samoa"}
XK{"Kosovë"}
YE{"Jemen"}
YT{"Majotë"}
ZA{"Afrika e Jugut"}
ZM{"Zambi"}
ZW{"Zimbabve"}
ZZ{"I panjohur"}
}
Countries%short{
GB{"Mbretëria e Bashkuar"}
HK{"Hong Kong"}
MO{"Makao"}
PS{"Palestinë"}
US{"SHBA"}
}
Countries%variant{
CD{"Kongo (RDK)"}
CG{"Kongo (Republika)"}
FK{"Ishujt Folklandë (Ishujt Malvine)"}
MK{"Maqedoni (IRJM)"}
}
Version{"2.1.16.1"}
}